KONTAKT OFERTA O FIRMIE / O NAS REGULAMIN JAK ZAMAWIAĆ ? JAK KUPOWAĆ ?

INFORMACJE O PLATFORMACH CYFROWYCH - CZYM SĄ PLATFORMY CYFROWE I CZYM SIĘ RÓŻNIĄ OD TELEWIZJI CYFROWEJ ?

 HOME (STRONA GŁÓWNA)
 TELEWIZJA BEZ ABONAMENTU
 INSTALACJE ANTENOWE 
 MONTAŻ I SERWIS ANTEN
 DEKODERY UNIWERSALNE
 DEKODERY SATELITARNE
 MULTIROOM DLA DOMU
 TELEWIZJA ZAGRANICZNA
 WYKAZY KANAŁÓW
 TELEWIZJA CYFROWA
 TELEWIZJA NAZIEMNA 
 TELEWIZJA SATELITARNA
 TELEWIZJA BEZPŁATNA (FTA)
 TELEWIZJA PŁATNA (PAY TV)
 TELEWIZJA "NA KARTĘ" SMART HD+
 SMART TV (TV INTERNETOWA)
 TELEWIZJA ANGIELSKA
 TELEWIZJA NIEMIECKA
 POLSKA TELEWIZJA ZA GRANICĄ
 ZAGRANICZNA TELEWIZJA W POLSCE
 DEKODERY BEZ ABONAMENTU

PLATFORMY SATELITARNE to po prostu prywatne korporacje telewizji płatnej zajmujące się sprzedażą ABONAMENTÓW
czyli odpłatnym udostępnianiem pakietów kanałów zakodowanych.Platforma cyfrowa to innymi słowy operator TELEWIZJI PŁATNEJ.
Podstawową cechą charakterystyczną dla wszystkich płatnych platform jest to, że nadają one i sprzedają kanały kodowane, czyli takie których odbieranie wymaga posiadania specjalnej karty dostępu warunkowego zwanej kartą abonencką (lub modułu CAM z kartą).



PRZEDMIOTEM DZIAŁALNOŚCI PŁATNYCH PLATFORM JEST SPRZEDAŻ PAKIETÓW ABONAMENTOWYCH TELEWIZJI PŁATNEJ.

Odbieranie programów zakodowanych telewizji płatnej (czyli korzystanie z płatnych platform satelitarnych) skutkuje ponoszeniem dodatkowych opłat na rzecz operatora (czyli platformy) najczęściej działanie każdej płatnej platformy cyfrowej sprowadza się jedynie do sprzedawania abonamentów i zawierania wielomiesiecznych umów o abonament. W praktyce oznacza to, że odbieranie kanałów zakodowanych (stanowiących ofertę płatnych platform) zawsze skutkuje ponoszeniem dodatkowych opłat za odbieranie programów.




Wszystkie sprzedawane w Polsce prywatne płatne platformy satelitarne są nadawane za pośrednictwem jednego i tego samego satelity którym jest HOTBIRD 13E. W praktyce różnią się one tylko ofertą programową oraz wysokością opłat abonamentowych.
Niezależnie od tego, o której platformie telewizji płatnej jest mowa to wszystkie działają wedle dokładnie tego samego schematu :

- wabią "promocją"  nieświadomego niczego Klienta do podpisania wielomiesięcznej umowy o abonament

- wiążą  nowego abonenta "promocjami" które generują często ukryte koszty dodatkowe pakiety itp.

- z czasem zmieniają pakietyzację (skład pakietów programów) aby nakłonić do kupna wyższego abonamentu



Historia pojawienia się w Polsce prywatnych korporacji telewizji płatnej sięga końca lat 90-tych a dokładniej drugiej połowy lat 90-tych XX wieku. Kiedy w skutek naturalnego rozwoju techniki transmisji sygnału telewizyjnego w roku 1998 pojawiła się już telewizja cyfrowa zaistniały doskonałe warunki rynkowe, które umożliwiły owocne wprowadzenie płatnej kodowanej telewizji w Polsce. Warto zaznaczyć, że cyfryzacja telewizji w Polsce wcale nie zaczęła się dopiero w 2012 roku wraz z uruchomieniem nadajników cyfrowej tv naziemnej.
Obecnie po bardzo wielu latach cyfrowej niemocy i bezczynności nadawców programów telewizji naziemnej w Polsce wprowadzono nadawawanie naziemne w formie cyfrowej czyli tzw. DVB-T (naziemną telewizję cyfrową) jednakże warto wiedzieć że proces cyfryzacji telewizji przebiegał w 2 etapach. W pierwszym etapie (który miał miejsce w od roku 1998) proces cyfryzacji dotyczył emisji satelitarnej.


Pierwszym etapem cyfryzacji telewizji była cyfryzacja telewizji satelitarnej.
Od roku 1998 rozpoczęto stopniowe przełączanie emisji z tradycjnej czyli analogowej telewizji satelitarnej na nowoczesną czyli cyfrową.
W większości krajów Europy Zachodniej proces przejścia na emisję cyfrową sprowadzał się do wymiany starych (analogowych) dekoderów satelitarnych na nowoczesne bo cyfrowe dekodery satelitarne pierwszej generacji DVB-S.

Dla statystycznego Belga, Niemca, Francuza czy Włocha przejście na nowy już wówczas cyfrowy sposób odbioru programów satelitarnych sprowadzało się do zakupu nowego dekodera -zastąpieniu analogowego cyfrowym i już.

Warto wiedzieć,że odbieranie kanałów telewizji satelitarnej w krajach Europy Zachodniej było bardzo popularne jeszcze w latach 80-tych (wtedy telewzjia satelitarna była jeszcze analogowa). Anteny satelitarne już wtedy spotykane były na bardzo wielu domach w Niemczech, Francji, Włoszech czy Hiszpanii.

Podczas pierwszego etapu cyfryzacji w EUROPIE obejmującego głównie emisję telewizji satelitarnej wyłączano analogowe programy satelitarne (nadawane już od lat 80-tych! XX wieku) i zastępując je nowymi cyfrowymi wersjami tych samych kanałów.Dodatkowo dzięki
temu, że nadawanie cyfrowe bylo bardziej wydajne od analogowego uruchamiano także zupełnie nowe, dotychczas nie nadawane kanały satelitarne. Dzięki tzw. dywidendzie cyfrowej w miejsce jednego wyłączanego analogowego kanału satelitarnego nadawać dało się nie jeden kanał a paczkę programów (tzw.multipleks).W ten sposób liczba kanałów znacząco wzrosła a kanały nadal byly dostępne
dla odbiorców z anteny satelitarnej w całkowicie bezpłatny sposób (czyli jako kanały niekodowane ogólnodostępne dla odbiorców tv)
W Polsce możliwość zwiększenia liczby nadawanych kanałów satelitarnych (efekt cyfryzacji) użyto dla uruchomienia płatnych platform.


Po stronie telewidzów odbierających sygnał za pośrednictwem satelity w Europie zmiana z nadawania analogowego na cyfrowe była równoznaczna z koniecznością zastąpienia tradycyjnego analogowego tunera/dekodera satelitarnego np. Amstard, Grundig, Diora itp. nowym ale już CYFROWYM odbiornikiem satelitarnym tzw.Digital Satellite Receiver.Odbiorniki takie można było nabyć w sklepach RTV z telewizorami oraz od instalatorów w calej Europie lecz za wyjątkiem Polski gdyż w tym czasie w Polsce ruszały płatne platformy satelitarne. Pojawienie się nowego (cyfrowego) standardu emisji sygnału na satelicie i brak obecności telewizji satelitarnej w Polsce za czasów epoki analogowej telewizji satelitarnej doprowadziły do bardzo udanego procesu wprowadzania płatnej telewizji satelitarnej.


Podczas gdy większość europejskich kanałow satelitarnych po przejściu z analogowej na cyfrową emisję sygnału pozostawała nadal dostępna jako bezpłatna (czyli niekodowana) w formie cyfrowej dla wszystkich posiadaczy anten satelitarnych to w Polsce przejście
z analogowej na cyfrową TV wykorzystano do bardzo szybkiego wprowadzania cyfrowej telewizji płatnej czyli platform satelitarnych

W rezultacie pojawienia się nowej techniki transmisji (telewizji cyfrowej) i zastosowaniu tej technologi do emisji sygnału programów nadawanych satelitarnie w Polsce podobnie jak w bardzo wielu krajach Europy Zachodniej rozpoczęła się era telewizji cyfrowej dostępnej za pośrednictwem anten satelitarnych. Wiosną 1998 roku w Polsce pojawiła się pierwsza płatna cyfrowa platforma satelitarna którą była nie istniejąca dzisiaj Wizja TV. Jesienią tego samego 1998 roku w Polsce uruchomiono kolejna płatną platformę satelitarną. Tym razem była to Cyfra Plus. Obie te firmy szybko i bardzo agresywnie wkroczyły na rynek w Polsce oraz co warto podkreślić - żadna z nich nie była polskim przedsiębiorstwem. 

Platforma płatna o nazwie Wizja TV została założona już wiosną 1998 roku przez amerykańską firmę At Entertainment a wkrótce bo już w roku 2000 została przejęta przez UPC czyli międzynarodowego operatora telewizji kablowej, telefonii oraz Internetu z siedzibą główną w Amstardamie (Holadnia). W roku 2002 platforma Wizja TV została pochłonięta / przejęta przez platformę Cyfra Plus czyli francuską firmę, której właścicielem była francuska telewizja CANAL+. Prywatny francuski nadawca czyli CANAL+ był już obecny w Polsce od 1995 roku.Umiejscowiony już od 1995 roku w Polsce
oddział francuskiej telewizji płatnej CANAL+ był  pierwszą kodowaną telewizją płatną w Polsce. Było to jeszcze w czasach gdy w milonach polskich domów odbierano wyłącznie naziemną telewizję analogową a jedynie nieliczni mieli dostęp do anteny telewizji satelitarnej i odbierali programy z całej Europy.

W tych jakże dalece odległych czasach połowy lat 90tych XX wieku Polacy nie wiedzieli jeszcze wcale że wkrótce pokochają możliwość (a obecnie już niemalże polską tradycję narodową) ponoszenia dodatkowych opłat za odbieranie programów  telewizyjnych  na rzecz zagranicznych prywatnych korporacji telewizyjnych czyli dostawców zakodowanej telewizji płatnej/PLATFORM.

Wkrótce po wielkim sukcesie finansowym jaki odniosły zagraniczne korporacje telewizyjne (Wizja TV i Cyfra Plus) w Polsce pojawiła się kolejna płatna platforma satelitarna. Tym razem nadawcą, który również chciał zarobić nie małe pieniądze na stale rosnącej miłości Polaków
do wielokanałowej telewizji płatnej była prywatna telewizja POLSAT.

Tym sposobem na polskim rynku telewizyjnym w roku 1999 pojawiła się kolejna płatna platforma a był to CYFROWY POLSAT (jaka wówczas jeszcze działała początkowo pod nazwą rynkową "POLSAT 2 CYFROWY").

Uruchomienie CYFROWEGO POLSATU nastąpiło zaledwie siedem lat
po tym jak swoje nadawanie z Holandii 5 grudnia 1992 roku o godzinie 16:30 wystartowała wtedy jeszcze analogowa satelitarna prywatna stacja telewizyjna POLSAT. Kanał Polsat uzysksał polską koncesję
na nadawanie naziemne (analogowe) w Polsce od KRRiTV dopiero 27 stycznia 1994 roku. Zaledwie 5 lat pózniej telewizja Polsat utworzyła płatną platformę CYFROWY POLSAT (wtedy Polsat 2 Cyfrowy).
Wraz ze startem własnej platformy POLSAT wycofał (usunął) swoje programy z ofert konkurecnyjnych operatorów telewizji płatnej (Wizja TV i Cyfra Plus). Dalszy dynamiczny i budzący zazdrość zagranicznych platform telewizji płatnej rozwój ogromnej miłości
 Polaków do ponoszenia coraz to wyższych opłat za pakiety telewizji płatnej zawsze był
(i jest nadal) zjawiskiem niespotykanym w innych krajach. Ta trwająca do dzisiaj fasynacja telewizją płatną i uwielbienie do wielokanałowej papki kanałów kodowanych przerywających ciągłe powtórki filmów i seriali przepięknymi blokami reklamami przeciętnie co około 10-15 minut przczyniła się do osiągnięcia gigantycznych wielomilonowych zysków prywatnych koroporacji telewizyjnych. Każdego roku firmy te generują zyski jakich mogą im tylko pozazdrościć zagraniczne płatne platformy satelitarne działające w innych krajach niż Polska.

                        W tym samym okresie kiedy w Polsce rozkwitał wspaniały rynek telewizji płatnej (czyli w latach 1998 - 2008)
w jak powszechnie wiadomo w  "baaaardzo ubogich" krajach Europy Zachodniej takich jak min. Niemcy
czy też Wielka Brytania "zubożałe" społeczeństwo o nieporównywalnych dochodach z obywatelami Polski,musiało borykać się z CYFROWĄ NĘDZĄ TELEWIZYJNĄ. Podczas gdy Polacy gromadami szturmowali Autoryzowane Punkty Sprzedaży (APS)  płatnych platform cyfrowych i ochoczo, radośnie rozpoczynali polską tradycję podpisywania wielomiesięcznych umów o abonament prywantych platform satelitarnych "biedni" Niemcy,Anglicy, Francuzi i wiele innych narodów Europy szturomowało sklepy RTV / SAT kupując
już wtedy cyfrowe odbiorniki satelitarne (nazwyane w Polsce tradycyjnie od lat "dekoderami cyfrowymi"). Niestety Niemcy, Francuzi, Anglicy musieli płacić za tamtejsze dekodery znacznie więcej niż 
symboliczna złotówka za jaką Polacy przyzwyczaili się otrzymywać "cyfrowe prezenty" od dobrodziei oferujących w Polsce tak uwielbiane płatne pakiety kodowanych kanałów z powtórkami. O takiej  "złotówkowej" ofercie mieszkańcy "ubogich" Niemiec czy też "przymierającej głodem" Wielkiej Brytanii mogli jedynie sobie pomarzyć. Cyfryzacja europejskiej telewizji satelitarnej skutkowała dla Anglików koniecznością samodzielnego zakupienia nowych czyli już cyfrowych dekoderów satelitarnych. Za dekodery te musieli płacić (o zgrozo) ceny rynkowe (!) gdyż niestety żadna korporacja telewizyjna nie zdecydowała się subsydiować zakupu dekoderów i anten jak to miało miejsce w przypadku Polski.

Oferta cyfrowej telewizji w Europie wyglądała (i nadal wygląda) zupełnie inaczej niż w Polsce
.



Platformy satelitarne to po prostu prywatne korporacje telewizji płatnej których działanie sprowadza się do nadawania zakodowanych kanałów płatnych. W dawnych czasach (koniec lat 90-tych) w Polsce po raz pierszy pojawiły się koncerny telewizji płatnej sprzedające usługi odpłatnego dostępu do kanałów zakodowanych. Pierwszą płatną platformą cyfrową w Polsce była nieistniejąca obecnie Wizja TV a kolejne to Cyfra+ i Cyfrowy Polsat (pierwotnie Polsat 2 Cyfrowy). Wizja TV była nadawana w latach 1998-2002 - została polączona z CYFRA+.W wyniku przetasowań na rynku telewizji płatnej pojawiła się  telewizja N która również zostala wchłonięta przez platformę CYFRA+. W ten sposób czyli dokładniej mówiąc w wyniku fuzji platformy N z platormą CYFRA+
 w roku 2013 utworzono platformę NC+. Na chwilę obecną w Polsce działają dwie duże prywatne płatne platformy (NC+ oraz CYFROWY POLSAT) i od niedawana ORANGE
k